Norbert Bradel - trener mentany dla sportowców
Trening mentalny Hipnoza sportowa Kinsporth Life Kinetik Coaching

FAQ

Zanim zapytasz, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nadal masz wątpliwości - skontaktuj się ze mną.

Czym różni się trening mentalny od psychoterapii?

W psychoterapii leczone są nerwice lub zaburzenia osobowości. Odpowiedzialność za nie przypisywana jest zdarzeniom lub okolicznościom z przeszłości (najczęściej z dzieciństwa). Natomiast trener mentalny myśląc pozytywnie wypracowuje najskuteczniejsze strategie wobec celu postawionego w danej sytuacji i w danym momencie. Stosowane przez niego metody i techniki bazują na aktualnej wiedzy naukowej z zakresu funkcjonowania ludzkiego umysłu.

Jakie kryteria musi spełnić sportowiec, by uczestniczyć w treningu mentalnym?

Podstawowy warunek to gotowość udziału w nim, otwartość na nowe idee, indywidualna odpowiedzialność, wewnętrzna chęć współpracy oraz aktywne wspieranie coachingu.

Czy trening mentalny jest terapią ?

Nie jest ani terapią, ani leczeniem. Nie może ich zastąpić, tak samo jak wizyty u psychologa czy psychiatry.

Czy będąc trenerem mentalnym stanowisz konkurencję dla trenera sportowego?

W żadnym wypadku. Z trenerem sportowym mamy zupełnie różne obszary działania i tylko działając wspólnie możemy pracować na korzyść zawodnika lub drużyny.

Dlaczego zawodnicy wybierają Ciebie na swojego trenera mentalnego?

To przede wszystkim kwestia zaufania. Sportowcy wiedzą, że mogą przyjść do mnie z każdym problemem. Wielu zawodników docenia moje międzynarodowe doświadczenia zdobywane w Niemczech, Austrii, Holandii i Szwajcarii, a także ogromne zaangażowanie i dyskrecję.

Gdzie najczęściej prowadzisz zajęcia?

Zwykle tam, gdzie zawodnicy czują się najbardziej komfortowo: na boisku, na korcie. W ich żywiole łatwiej zorientować się na cel lub następne zawody. Najczęściej współpracuję ze sportowcami i drużynami z Dolnego i Górnego Śląska.

Jaki przebiega trening mentalny?

W trakcie bezpłatnej, wstępnej rozmowy możemy się bliżej poznać. Określamy cele, oczekiwania oraz wyzwania . Ustalamy plan i terminarz działań względem poszczególnych celów. Pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami. Ty decydujesz o głębokości i szybkości działań.

Mam kłopot z koncentracją w trakcie meczu. Czy mogę ten problem rozwiązać?

Koncentracja uwagi to proces dość złożony. Tym bardziej, gdy wymagana jest przez dłuższy czas. Nie istnieje złoty środek na jej poprawę. Są natomiast skuteczne sposoby pracy nad poprawą koncentracji: techniki oddechowe, life kinetik, kinsporth, praca nad stanami emocjonalnymi czy też tzw. rytuały meczowe. Który z tych sposobów będzie w Twoim przypadku najlepszy – ustalamy w trakcie indywidualnej rozmowy.

Dlaczego wyników z treningów nie jestem w stanie powtórzyć w trakcie zawodów?

Stany emocjonalne na treningu są zupełnie inne niż podczas zawodów, a to właśnie emocje wpływają na koncentrację, motywację, poziom pobudzenia oraz pewność siebie. Skuteczny trening mentalny oraz praca nad stanami emocjonalnymi pozwalają w zadowalający sposób przenieść wyniki z treningu na arenę zawodów.

Czy prowadzisz treningi mentalne tylko dla piłkarzy?

Największe doświadczenia mam w pracy z piłkarzami, jednak prowadzę równie skuteczne zajęcia z zawodnikami innych dyscyplin sportu: siatkarzami, piłkarzami ręcznymi, tenisistami, osobami uprawiającymi szermierkę i squash.

Czy poddanie się hipnozie sportowej może być niebezpieczne?

Jeśli zajmuje się nią osoba z odpowiednimi kwalifikacjami (a ja do takich należę) - nie ma obaw.
W mojej praktyce to tylko jedno z wielu narzędzi umożliwiających skuteczną pracę ze sportowcami. Zawodnik – na podstawie rozmowy ze mną – sam decyduje o tempie i głębokości zastosowania hipnozy sportowej.

Jak czuje się człowiek w transie hipnozy sportowej?

Znakomicie! Jest całkowicie zrelaksowany, odczuwa komfort i ma poczucie bezpieczeństwa. Po przebudzeniu, czuje się głęboko zrelaksowany i wypoczęty.

Czy mogę się nie obudzić z transu hipnozy sportowej?

To niemożliwe i nie może się zdarzyć. Jeżeli nastąpi przerwanie transu, to w wyjątkowo szczególnych przypadkach przechodzisz do fazy snu. Wybudzisz się samodzielnie, gdy wypoczniesz.

Czy podczas hipnozy tracę kontrolę nad sobą, przytomność?

Wręcz przeciwnie: powiększasz obszary kontroli. W transie otrzymujesz dostęp do zasobów Twojej podświadomości, która normalnie jest niedostępna.
Absolutnie nie tracisz przytomności w czasie sesji. W zależności do głębokości transu, w wielu przypadkach jest nawet wskazane byś był świadomy tego, co mówisz oraz miał poczucie własnej podświadomości.