Norbert Bradel - trener mentany dla sportowców
Trening mentalny Hipnoza sportowa Kinsporth Life Kinetik Coaching

Stres w sporcie - Stres przed meczem

Uprawianie sportu związane jest z występowaniem dużej dawki stresu. Z każdej strony odczuwasz presję otoczenia, chcesz pokazać, że jesteś najlepszy i pokonać samego siebie. W racjonalnych dawkach taki zastrzyk adrenaliny jest motywujący i pomaga Ci zrealizować marzenia.

Destrukcyjny stres w sporcie

Stres w sporcie jest najczęstszą przyczyną porażek. By z nim walczyć, musisz uzmysłowić sobie, jak wpływa na Twoje ciało i reakcje. Najbardziej typowe objawy to:

  • spięte mięśnie
  • zaburzona koordynacja ruchowa
  • płytki oddech
  • zaburzona praca serca
  • zmniejszenie pola widzenia

W jednej chwili masz niesamowite wyniki, a w drugiej tracisz całą pewność siebie. Badania wykazują, że stany stresowe znacznie ograniczają umiejętności, jak i wydolność fizyczną zawodnika. Każda porażka pociąga za sobą kolejne. Zaczyna działać mechanizm „samorealizującej się przepowiedni”, który utwierdza Cię w przekonaniu, że jesteś za słaby, by odnieść zwycięstwo.

Stres przed meczem

Wielu zawodników zwiększa wtedy intensywność treningów, by poprawić swoje umiejętności sportowe i w ten sposób zrównoważyć szkody, jakie wyrządza im stres. Niestety w większości przypadków nie daje to wystarczających rezultatów. Stres skutecznie ogranicza potencjał zawodnika, w wyniku czego zwiększenie umiejętności o 20 czy 30 % nie ma większego znaczenia. Zawodnik sparaliżowany stresem i tak nie zaprezentuje pełni swojej formy. Oszukiwanie siebie do niczego nie prowadzi. Przestań wierzyć w pecha, czterolistne koniczynki, czy brak umiejętności. Ja pokażę Ci jak opanować stres przed meczem

Droga do mistrzostwa

Zawodnicy, którzy osiągnęli sukces w sporcie doskonale zdają sobie sprawę, że mimo niewątpliwych zalet w/w techniki nie są wystarczające do uzyskania pełnej odporności na stres. A tylko ona gwarantuje dojście na szczyt. Mogę Ci pomóc, jeżeli i Twoim marzeniem jest osiągnięcie mistrzostwa.

W pracy z zawodnikiem istotne jest:

  • kompleksowe rozpoznanie czynników wywołujących stres (stresorów). Zostały one opisane w artykule „stres”.
  • rozpoznanie indywidualnych objawów stresu i najskuteczniejszych osobistych technik zwalczania.
  • likwidacja bądź przewartościowanie (o ile to możliwe) stresorów takich jak np. problemy osobiste.
  • implementacja integralnych stresorów w zajęciach treningowe takich jak np. hałas.
  • zwiększenie umiejętności psycho- motorycznych jak np. koncentracja czy percepcja.
  • nieustanne dążenie do równowagi ciała i umysłu.

Jest to droga prawdziwego mistrza w swojej dziedzinie. Sportowcy, z którymi mam przyjemność współpracować zaczynają odnosić sukcesy. Dostrzegają też, że treningi motoryczne, czy techniczne związane z uprawianą dyscypliną sportu nie gwarantują osiągnięcia zakładanych celów. Dlatego w równym stopniu angażują się w programy treningu mentalnego, systemu Life Kinetyk, Kinsporth, czy hipnozy sportowej.

Za pomocą specjalnie opracowanego przeze mnie programu treningowego, który dobierany jest zawsze indywidualnie do każdego zawodnika, stres przestaje stanowić przeszkodę w osiągnięciu sukcesu. Poszczególne etapy treningu nie tylko umożliwiają zawodnikom osiągnięcie wyżyn swoich umiejętnością, ale przede wszystkim zademonstrowanie i wykorzystanie swojego potencjału wtedy, kiedy jest to najważniejsze- w trakcie zawodów czy meczu. Z przyjemnością pomogę również Tobie!

poprzedni
nastepny

stres w sporcie

Techniki radzenia ze stresem w sporcie

Do zagadnienia stresu w sporcie trzeba podejść kompleksowo. Musisz uświadomić sobie jakie zagrożenia niesie ze sobą destrukcyjny wpływ stresu i poznać techniki, które umożliwią skuteczne pozbycie się problemu.

W sporcie wyczynowym najczęściej zalecane są:

  • relaksacja
  • ćwiczenia Jacobsona
  • techniki oddechowe
  • medytacje
  • drzemka
  • uśmiech

Nabranie dystansu pozwala obiektywnie spojrzeć na własne możliwości. Ocenie poddane muszą zostać wszelkie elementy techniki gry, drzemiący potencjał zawodnika, który jest skutecznie przez stres właśnie hamowany. Powyższe techniki umożliwiają chłodną ocenę sytuacji i zniwelowanie wpływu stresu. Ich skuteczność jednak zależy od konkretnego zawodnika. Zdarza się, że mimo stosowania wszystkich technik rezultaty nie są zadowalające. Wynika to z faktu, że czasem stres jest zbyt głęboko zakorzeniony i zawodnik wymaga pogłębionej analizy problemu.