Norbert Bradel - trener mentany dla sportowców
Trening mentalny Hipnoza sportowa Kinsporth Life Kinetik Coaching

Problem z koncentracją w sporcie - Trening

Na osiągnięcie sukcesu składa się wiele czynników. Jednym z bardziej znaczących jest właściwa koncentracja. Wiele jednak osób nie do końca wie, co się pod tym pojęciem kryje. Koncentracja bowiem to nie tylko skupienie uwagi na jednej określonej czynności, zadaniu, czy sytuacji w danej chwili. Jest to przede wszystkim umiejętność świadomego kierowania własnej uwagi i utrzymywania jej przez dłuższy okres czasu. Brak skupienia i koncentracji jest częstą przyczyną porażek w sporcie.

Koncentracja w sporcie

Sport wymusza nieustanne zachowywanie koncentracji. Wszystkie procesy muszą zostać ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu i pokonywanie własnych barier.

Oliver Khan (jeden z najlepszych bramkarz) osiągnął perfekcję w zakresie osiągania maksymalnej koncentracji. Dzięki stosowaniu technik mentalnych potrafił przez 90 minut skupiać swoją uwagę wyłącznie na piłce. Jest to tzw. wąska koncentracja. Oczywiście ten rodzaj koncentracji jest zarezerwowany głównie dla bramkarzy. Zawodnicy z pola wykorzystują ją w mniejszym stopniu. Znacznie częściej korzystają oni z tzw. szerokiej koncentracji, która obejmuje zarówno piłkę, jak i pozostałych graczy na boisku. W idealnej sytuacji koncentracja zawodnika nie jest zakłócona żadnymi czynnikami zewnętrznymi, ale jak wiesz w czasie meczu często zdarza się, że w pole zwiększonej uwagi wkradają się czasem też kibice i inne czynniki, które są nieistotne z punktu widzenia zawodnika, ale też zaburzają osiągnięcie pełnej koncentracji na grze.

Problem z koncentracją

Jeśli i Ty zadajesz sobie pytanie jak poprawić koncentrację, oznacza to, że potrzebujesz mojej pomocy. Z przyjemnością poprowadzę Twój trening i nauczę Cię, jak zachować pełną koncentrację w stresowych sytuacjach. Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że koncentracja to kluczowy czynnik, dzięki któremu z łatwością osiągniesz maksymalne możliwości własnego umysłu i predyspozycji fizycznych. Zapamiętaj- im wyższa koncentracja, tym wyższa Twoja efektywność! Jeśli chcesz zostać mistrzem lub utrzymać się na szczycie, umiejętność skupiania się na aktualnie wykonywanym zadaniu musi być Twoim priorytetem.

Jak zwiększyć koncentrację?

Droga do osiągnięcia i utrzymania mistrzostwa jest trudna. Zostajesz narażony na wiele sytuacji stresujących, każdy sukces powoduje coraz większe zainteresowanie kibiców. Wszystko to może doprowadzić do zachwiania Twojej koncentracji, co negatywnie wpłynie na Twoją dalszą grę i karierę. Żeby aktywnie i świadomie wspierać procesy koncentrowania się musisz uświadomić sobie na czym opiera się zdolność koncentrowania się.

Na utrzymanie właściwej koncentracji znaczący wpływ mają dwie płaszczyzny:

  • predyspozycje mentalne
  • predyspozycje fizyczne

Predyspozycje mentalne to nie tylko wiara we własne możliwości. To przede wszystkim właściwa motywacja i zaangażowanie. Jeśli robisz to, co lubisz i podpierasz swoje cele odpowiednią motywacją i zaangażowaniem, wtedy nie myślisz o koncentracji- ona po prostu jest. Gdy jesteś zmuszony do robienia czegoś na siłę (jak np. treningi kondycyjne), czegoś, co nie sprawia Ci radości (np. treningi bez piłki) wtedy motywacja i koncentracja znikają bardzo szybko, a wraz z nimi wyniki. Jeśli nauczysz się zachowywać pełnię koncentracji na tego rodzaju treningach, masz otwartą drogę do osiągnięcia sukcesu na murawie.

Predyspozycje fizyczne natomiast to przede wszystkim przygotowanie motoryczne umożliwiające Ci nie tylko wytrzymanie kondycyjne trudów meczu, czy rozgrywki, lecz również zachowanie koncentracji do ostatnich minut. To zazwyczaj bowiem decyduje o zwycięstwie, czy porażce.

Sposób na koncentrację

Koncentracja jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Musisz znaleźć własny sposób na osiągniecie pełni swoich możliwości i maksymalne skupienie się. Przy czy pamiętaj, że zmęczenie pogarsza zazwyczaj koncentrację. Dlatego tak ważny jest odpoczynek przed wysiłkiem. Popołudniowa drzemka szybko i skutecznie odnowi Twoje siły fizyczne i mentalne. Dzięki temu będziesz mógł dłużej zachować koncentrację.

Wspierasz również własne możliwości koncentracji, gdy dbasz o regularne nawadnianie organizmu. Głównym błędem wielu sportowców jest jednak picie kawy, czy herbaty, zamiast wody. Przyczyniają się oni tym samym nieświadomie do obniżenia swoich zdolności koncentracji.

poprzedni
nastepny

problem z koncentracją w sporcie

Trening to podstawa

Jako sportowiec doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważne są regularne ćwiczenia w drodze do celu. Jest to ważne również w zachowaniu właściwej uwagi. Istnieją sprawdzone sposoby na koncentrację, które z powodzeniem możesz wykonywać we własnym domu.

Najczęściej poleca się:

  • gry liczbowe w myślach jak: liczenie od 1 do 100 i z powrotem lub odliczanie co 4 itp.
  • krzyżówki, sudoku , rebusy
  • ćwiczenia wizualizacyjne np. wyobraź sobie cyfrę 1 gdy będzie już dobrze widoczna niech zniknie następnie wyobraź sobie cyfrę 2 itd.

Wszystkie w/w ćwiczenia są niezwykle skuteczne jeżeli chodzi o dzieci czy problemy edukacyjne. Jednak z doświadczenia wiem, że to za mało, by uzyskać zadowalające co najmniej wyniki w sporcie.

Sport kreuje sytuacje o wiele bardziej złożone, składające się z wielu równie ważnych czynników. Możesz więc poczuć się zdezorientowany, nie umiejąc dokonać wyboru jak i na czym się skupić. Mogę Ci jednak skutecznie pomóc dzięki systemowi treningowemu Life Kinetyk. Nie czekaj- zacznij działać, by poprawić umiejętność skupiania uwagi w sporcie i osiągnąć sukces!